USG tarczycy jest jednym z najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych w naszym gabinecie, obok usg piersi i usg jamy brzusznej. USG tarczycy to podstawowe badanie obrazowe służące ocenie wielkości i struktury gruczołu, a także wykryciu obecność guzków. Dysfunkcja tego gruczołu nierzadko zaburza pracę całego organizmu, dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka. Badanie nie wymaga skierowania.
Przygotowanie:
USG tarczycy nie wymaga szczególnego przygotowania. Należy jedynie odsłonić szyję i zdjąć biżuterię, która blokuje dostęp do badanego gruczołu. USG trwa około 10 minut i jest bezbolesne, wyniki badania są dostępne od razu.
Wskazania do USG tarczycy:
Badanie usg tarczycy stanowi uzupełnienie diagnostyki w momencie wykrycia nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych. Wykonuje się je również wtedy, gdy członkowie rodziny pacjenta chorują na schorzenia tarczycy i istnieje u niego podejrzenie obecności patologii. Inne wskazania do przeprowadzenia tego badania to:
- widoczne wole lub powiększenie tarczycy stwierdzone podczas badania palpacyjnego,
- duszności niewywołane schorzeniami dróg oddechowych,
- problemy z przełykaniem bez jednoznacznej przyczyny ich powstania,
- objawy nadczynności tarczycy, np. spadek masy ciała, rozdrażnienie, drżenie rąk, kołatanie serca, nadmierna potliwość,
- objawy niedoczynności tarczycy, np. przyrost masy ciała, problemy z koncentracją, bladość i suchość powłok skórnych, spadek potliwości,
- kontrola rozwoju stanów zapalnych tarczycy bądź zmian ogniskowych, stwierdzonych w poprzednim badaniu obrazowym,
- diagnostyka chorób Graves’a Basedova lub Hashimoto,
- podejrzenie nowotworu tarczycy.
Jeśli w wyniku badania usg tarczycy zostaną wykryte guzki Pacjent kierowany jest na biopsję aspiracyjną cienkoigłową celem weryfikacji histopatologicznej wykrytych guzków.