Leczenie raka piersi, badania kliniczne wymagające diagnozy histopatologicznej oraz konieczność zróżnicowania raka in situ i inwazyjnego raka piersi przyczyniły się do utraty dominującej roli biopsji cienkoigłowej (BAC) w diagnostyce zmian piersi. Wskazaniami do BAC nadal pozostają: ewakuacja płynu z torbieli, podejrzenie zmiany niezłośliwej w badaniach obrazowych.
W przeciwieństwie do BAC, biopsja gruboigłowa pozwala ocenić w większości przypadków typ histologiczny i stopień zróżnicowania raka, heterogenność histopatologiczną zmiany– oraz czynniki prognostyczne i predykcyjne za pomocą dodatkowych badań immunohistochemicznych lub molekularnych.
Biopsja gruboigłowa jest badaniem preferowanym do oceny histopatologicznej guzków litych piersi (zmiany BIRADS-USG 4 i BIRADS-USG 5). Badanie jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Pod kontrolą USG pobiera się kilka wałeczków tkankowych za pomocą specjalnej igły. W przypadku rozpoznania raka piersi, z tak przygotowanych preparatów, istnieje możliwość oceny receptorów progesteronowych, estrogenowych, herceptynowych Her2, indeks proliferacyjny Ki67. Badania immunochistochemiczne są szczególnie ważne w przypadku zastosowania wstępnej terapii systemowej.
Czy badanie jest bolesne?
Zasadniczo badanie nie jest bolesne. Najbardziej nieprzyjemnym momentem badania jest podanie znieczulenia (podskórnie). Po podaniu znieczulenia wykonuje się niewielkie nacięcie skóry (2mm), poprzez które wprowadza się specjalną igłę do pobierania zmian. Badanie trwa ok. 15 min