Wczesne wykrywanie czerniaka i innych nowotworów skóry.
Czym jest dermatoskopia ?
Dermatoskopia służy do oceny zmian skórnych, w szczególności znamion barwnikowych. Celem badania jest ocena znamion głównie pod kątem ryzyka wystąpienia w ich obrębie groźnych nowotworów. Badanie skóry polega na oglądaniu jej nijako „prześwietlonej” przez silny strumień światła, w powiększeniu 10-20x.
Jak często powinno badać się znamiona?
Najlepiej raz do roku i u tego samego lekarza. Oczywiście w praktyce rzadko jest to możliwe, więc badajmy się po prostu jak tylko mamy okazję. W przypadku jednak gdy w rodzinie ktoś chorował na czerniaka, regularne badanie jest koniecznością i to co 6 miesięcy.
Sygnałem alarmowym do natychmiastowego, bezwzględnego zgłoszenia się do lekarza jest powiększanie się znamienia , pojawienie się czerwonej obwódki, świąd, pieczenie lub pokrwawianie.
Znamiona mamy wszyscy. Przeważająca ich część jest niegroźna i nigdy nie zmieni się w nowotwór. To dobra wiadomość, ale tylko wtedy gdy kontrolujemy się regularnie u dermatologa i unikamy czynników ryzyka – ze słońcem na pierwszym miejscu. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i unikanie słońca jest podstawą profilaktyki.
Pamiętajmy, tylko wczesne wykrycie czerniaka daje szansę na skuteczne wyleczenie i powrót do zdrowia, korzystajmy więc z prostej dermatoskopii jak najczęściej się da.
Dermatoskop, którym się posługujemy DermLite DL4.
Najbardziej wyrafinowana wizja w dermatoskopii. Szybki. Precyzyjny.
Dermatoskop czwartej generacji DermLite DL4 został zaprojektowany od podstaw, aby być bardziej precyzyjny w każdym szczególe. DermLite DL4 to fenomenalna wszechstronność i najlepsza optyka w zasięgu ręki.
“Atuty” najnowszego modelu dermatoskopu DermLite DL4:
DL4 oferuje dwa poziomy jasności, większe pole widzenia, wzmocnione obrazowanie, głębię pigmentacji, co w połączeniu z doświadczeniem i wiedzą lekarza daje pełne możliwości diagnostyczne w różnicowaniu znamion złośliwych i łagodnych.